piątek, 2 stycznia 2015

Książka na dziś : Veronica Roth "Niezgodna"

Witajcie kochani! 

Korzystając z okazji, iż  nowy rok rozpoczynam leżąc w łóżku przychodzę do was z kolejnymi przemyśleniami na temat niedawno przeczytanej książki. Możecie się spodziewać więcej takich wpisów w tym roku, ponieważ podjęłam wyzwanie, aby do końca 2015 roku przeczytać minimum 1 książkę tygodniowo.


 Również bardzo zachęcona filmem o tym samym tytule, postanowiłam przeczytać książkę. Także zapraszam Was do zapoznania się z moją krótką recenzją, oraz przemyśleniami na temat fabuły. Książka na dziś: Veronica Roth "Niezgodna"
Opis książki:

Jeden wybór może cię zmienić...Altruizm (bezinteresowność), Nieustraszoność (odwaga), Erudycja (inteligencja), Prawość (uczciwość), Serdeczność (życzliwość) to pięć frakcji, na które podzielone jest społeczeństwo zbudowane na ruinach Chicago. Każdy szesnastolatek przechodzi test predyspozycji, a potem w krwawej ceremonii musi wybrać frakcję. Ten, kto nie pasuje do żadnej, zostaje uznany za bezfrakcyjnego i wykluczony. Ten, kto łączy cechy charakteru kilku frakcji, jest niezgodny – i musi być wyeliminowany...Szesnastoletnia Beatrice dokonuje wyboru, który zaskoczy wszystkich, nawet ją samą. Porzuca Altruizm i swoją rodzinę, by jako Tris stać się twardą, niebezpieczną Nieustraszoną. Będzie musiała przejść brutalne szkolenie, zmierzyć się ze swoimi najgłębszymi lękami, nauczyć się ufać innym nowicjuszom i przekonać się, czy w nowym życiu, jakie wybrała, jest miejsce na miłość. Tymczasem wybucha krwawa walka między frakcjami. A Tris ma tajemnicę, której musi strzec przed wszystkimi, bo wie, że jej odkrycie oznacza dla niej śmierć."

Książka jest dobrze napisana, świetnie i bardzo szybką ją się czyta. Do tego lektura tej książki to czysta przyjemność, po mimo, iż rzeczywistość, w której znajdują się główni bohaterowie wcale nie jest usłana różami.
Uważam, że jest to książka warta przeczytania. Ale nie mam zamiaru pisać tu wielu skomplikowanych recenzji literackich, bo te możecie znaleźć w Internecie.

Na samym początku powiem, że strasznie irytują mnie wszechobecne w sieci porównania tej serii, jako kopie igrzysk śmierci. Powiem, że obie trylogie przeczytałam, i śmiało mogę powiedzieć, że żadna z nich nie jest kopią drugiej. 

Chciałabym się z Wami natomiast podzielić moimi przemyśleniami na temat świata stworzonego w niezgodnej.
Nie chodzi tutaj wcale o wielkie czyny, czy heroiczną odwagę. Przede wszystkim wspaniałe w tej książce jest to, iż pokazuje tytułową niezgodność, jako cechę wyróżniającą. Niestety mogę śmiało stwierdzić, że dzisiejsza pop kultura i mass media, bardzo często sprawiają wrażenie, że chciałyby, aby ziemia składała się z milionów, a nawet miliardów, kopii identycznych i idealnych ludzi. Ale przecież każdy z nas jest tylko człowiekiem, więc jest doskonały na swój własny sposób. Książka ta na pewno świetna będzie dla młodzieży, tej młodszej i tej starszej. Bardzo często ludzie w okresie dojrzewania spotykają się z krytyką otoczenia, jeżeli nawet w nieznaczny sposób różnią się od swoich rówieśników. Ale kto w ogóle określił te normy? I jakim prawem mamy nakazywać człowiekowi, aby się zmienił, skoro nie zgodne jest to z jego własną osobowością Ta książka pokazuje, jak zaakceptować i zrozumieć samego siebie. Po mimo iż główni bohaterowie znajdują się w zupełnie innej rzeczywistości niż nasza, ich problemy są bardzo nam bliskie. Również w kolejnych tomach serii, możemy przeżyć wspaniałe przygody, ale również znaleźć czas by przemyśleć swoje życie. Wygodnie żyłoby się w idealnym społeczeństwie, ale czy tak na prawdę bylibyśmy szczęśliwi, żyjąc wobec określonego wzorca. Człowieczeństwo jest tym, co wyróżnia człowieka od innych istot ze świata zwierząt. Ale również jest naszą zgubą w wielu przypadkach. Ale jak pokazuje seria, nie da się trwale wyeliminować nawet tych negatywnych cech z człowieka. Zawsze obowiązuje "coś" za "coś", albo, jak kto woli "nie ma nic za darmo". Więc należy zaakceptować naturę człowieka takim, jakim jest, co nie znaczy, że mamy pozwalać, na przemoc i czynienie zła.

Tym pozytywnym akcentem kończę swoje dzisiejsze rozprawy na temat niezgodnej, którą pochłonęłam bardzo szybko tej jesieni. Teraz na półce mam już dwie książki, które będę czytać w najbliższym czasie, więc również się z wami podzielę moimi spostrzeżeniami.
A do coś o kosmetykach - To na pewno. Co ja zrobię, że w łóżku najlepiej mi się pisze posty na bloga? ;p

Pozdrawiam Was gorąco, z mojego wyrka.
Magdalena

P.S Trzymajcie kciuki za moją anginę, żeby mnie już tak nie męczyła ;p


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz